Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech: Informace

Cesta: Titulní stránka > Skanzen Chanovice > Informace

Kontakt

Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech, příspěvková organizace
Hostašova 1, 339 01 Klatovy IV.

tel.: 376 326 362, 737 061 235

e-mail: info@muzeumklatovy.cz

ID datové schránky: cnurb82 

 

 

 

Výstava: "Posedlí čajem a Orientem"

Od 29. května do 8. září 2024
 
/muzeumkt/user/2024/orient_pozvanka.pdf

Online katalog knihovny

Nabídka

Publikace, katalogy, pohlednice, pečetě, turistické suvenýry a turistické známky k prodeji - podrobně zde: publikace


Spolupracujeme

Přehled spolupracujících institucí naleznete zde

Doporučujeme


Šumava
Klatovsko - aktuality, kultura, sport

Informace

Třetí expozicí Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech je Expozice lidové architektury v Chanovicích.

Klatovské muzeum se myšlenkou na realizaci expozice lidové architektury zabývalo již v počátcích svého vzniku, v období příprav na Národopisnou výstavu českoslovanskou uskutečněnou v roce 1895 v Praze. Myšlenka ožila znovu v prvních desetiletích tohoto století, v souvislosti se ziskem budovy v Hostašově ulici v Klatovech. Tzv. skanzen měl mít v okolních zahradách podobu dnešního dřevěného městečka v Rožnově pod Radhoštěm. Také v době mezi světovými válkami se o výstavbě expozice uvažuje, dále v 70. a 80. letech 20. století, kdy byla zpracována studie pro lokalitu Mouřenec -  Annín. Stále však nebylo dostatek sil i finančních prostředků pro  přípravu a realizaci tohoto projektu.

V roce  1990 získalo tehdejší Okresní muzeum v Klatovech v Chanovicích barokní stavbu panské sýpky. Tato nemovitá kulturní památka byla opravena za pomoci středoškolské mládeže a uzpůsobena jako depozitář. Zároveň od té doby také slouží prostor kolem ní jako základna pro pracovněnaučné pobyty mládeže, hlavně středoškolské, která se významnou měrou bezplatnou prací pod vedením odborných muzejních pracovníků podílí na budování Expozice lidové architektury. Zahájení její realizace umožnil bezúplatný převod zhruba 1,5 ha pozemku na okraji obce s perspektivou plochy kolem 9 ha ve prospěch tohoto muzea v přírodě.  V současné době je na původních místech rozebráno 13 památek lidového stavitelství, některé z nich jsou již znovu postavené v areálu expozice: roubená kůlna se stodůlkou usedlosti Měčín čp. 9, roubený špýchar usedlosti Petrovice čp. 6, roubená stodola z areálu mlýna v Nezdicích, kopie sušárny na ovoce usedlosti Měčín čp. 151, rekonstrukce předzahrádky první usedlosti, obytná chalupa Čachrov čp. 39, roubený špýchar Přetín čp. 34, roubený špýchar ze Svrčovce čp. 17, kopie dřevorubeckého sezónního srubu, výklenková kaple s barokní pokladničkou, kovaný a litinový křížek na žulovém podstavci a smírčí kříž.

Vzhledem k neutěšené situaci a problematice státní památkové péče je představený expoziční záměr pojímán jako záchranný projekt pro v terénu ohrožené objekty lidového stavitelství  v jihozápadních Čechách. V plánech muzea je v nejbližších letech vystavět vstupní usedlost se zázemím pro návštěvníky a zpřístupnit první usedlost transférovaných nemovitostí: obytné stavení s chlévem, stodolu, roubenou kolnu, špýchar. Soubor staveb by měla doplnit dále výměnkářská chalupa a soubor drobných staveb jako studna, včelín, sušárna ovoce apod. Expozice lidové architektury je zatím volně přístupná pro exteriérovou prohlídku, po předchozím objednání i s průvodcem (kontakt na Informační středisko Chanovice).